Szparagi, to warzywo, na które sezon trwa stosunkowo krótko dlatego trzeba korzystać póki można! Mamy szparagi białe, zielone i fioletowe – które lepsze? Rzecz gustu. Jeżeli chodzi o sposób przygotowania zdecydowanie najłatwiej się przyrządza szparagi zielone – wystarczy odłamać końcówkę i już. Natomiast białe zawsze należy obrać, bo są bardzo włókniste, więc wymagają trochę więcej pracy.
Co do właściwości – szparagi w 93% składają się z wody, zatem mają wyjątkowo mało kalorii – jedyne 18 kcal/100g! Jeżeli chodzi o witaminy i składniki mineralne to szparagi zawierają stosunkowo dużo potasu, fosforu, magnezu i jodu, dostarczają też spore ilości witaminy A, C, E, folianów i karotenoidów. W ich składzie znajdziemy też fruktany – substancje o charakterze prebiotyków, czyli składniki wspomagające rozrost korzystnej mikroflory w naszych jelitach. Szparagi są bogate w składniki biologicznie czynne jak flawonoidy – opóźniające starzenie i działające przeciwnowotworowo czy fitosterole słynące z działania obniżającego cholesterol. Wykazano, że spożywanie tych warzyw może wspomagać leczenie zaburzeń trawiennych i chorób układu krążenia.
No dobra, ale co z nimi zrobić?
Zielone świetnie nadają się na grilla – wystarczy skropić je oliwą i wrzucić na rusz na kilka minut. Z białych często przygotowuje się klasyczną zupę krem.
Ja póki co przygotowałam w tym roku szparagi zielone – jedne w wersji właśnie grillowanej a drugie z makaronem.
Jogurt wymieszać z musztardą i przyprawami. Przygotowaną marynatą natrzeć mięso, odstawić na kilka godzin a najlepiej na noc. Piec w piekarniku 45 minut w temperaturze 200 stopni.
Szparagi umyć, odłamać końcówki, skropić olejem i włożyć na grilla elektrycznego lub patelnię grillową. Grillować z każdej strony po 2 minuty.
Jogurt wymieszać z chrzanem, doprawić solą i pieprzem.
Na talerz wyłożyć szparagi, na wierzch położyć plastry upieczonej szynki. Podawać z dipem chrzanowym. U mnie była to kolacja, ale świetnie sprawdzi się tez na obiad z dodatkiem ryżu brązowego czy ulubionej kaszy.
Makaron ugotować, odcedzić. Wymieszać z olejem, solą, czosnkiem w proszku, ziołami i parmezanem. Ze szparagów odłamać zdrewniałe końcówki. Cukinię i szparagi umyć i pokroić w plasterki. Rozgrzać patelnię z powłoką nieprzywierającą, włożyć plasterki cukinii, doprawić papryką mieloną i smażyć po 2 minuty z każdej strony. Po tym czasie odsunąć na bok patelni i dodać kawałki szparagów. Smażyć około 4 minut. Na talerz wyłożyć makaron, warzywa i na wierzch dodać porwaną na kawałki szynkę. Gotowe!
Koniecznie spróbujcie w tym sezonie szparagów, nie będziecie żałować!
Smacznego! 🙂
Comments are closed.
Zoska
Przydatne informacje, dobry wpis. Dzięki serdeczne.