Dynia – poznański korbol, warzywo często niedoceniane i traktowane jako ozdoba na Halloween. Warto jednak pamiętać o jej właściwościach i możliwościach kulinarnych jakie nam daje – dynia to nie tylko kompot!

 

Dynia swój kolor zawdzięcza bogactwu betakarotenu – żółtego barwnika (obecnego również w marchewce), który jest prekursorem witaminy A. Jest również jednym z antyoksydantów o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwstarzeniowym. Dodatkowo wykazano korzystne działanie witaminy A na wzrok, zwłaszcza w zapobieganiu zaburzeniom widzenia po zmroku tzw. kurzej ślepocie. Witamina A powinna być spożywana w towarzystwie tłuszczu, aby umożliwić jej wchłonięcie w przewodzie pokarmowym.

Dynia jest warzywem dostarczającym niewiele kalorii, natomiast zawiera stosunkowo dużo potasu, obniżającego ciśnienie krwi i wapnia, korzystnie wpływającego kości.

Nie tylko miąższ dyni jest bardzo wartościowy. Również pestki są bogate w wiele witamin i składników mineralnych. Przede wszystkim dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – niezwykle cennych w zapobieganiu chorobom serca! Dodatkowo są źródłem żelaza, magnezu i fosforu. Natomiast cenną witaminą zawartą w pestkach dyni jest witamina E, kolejna o działaniu antyoksydacyjnym. Podobnie jak witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, ale tych w pestkach dyni nie brakuje, więc nie musimy go już do nich dodawać.

 

Co można zatem z tej dyni zrobić, oprócz tradycyjnego kompotu?

-ciasto dyniowe

-zupa krem

-frytki z dyni

-placuszki z dyni

-koktajl

Ja zdecydowałam się na banalnie prostą zupę krem, ale w wersji lekko orientalnej z mleczkiem kokosowym.

 

Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym

 

 

Składniki:

– 1/2 średniej dyni

– puszka mleczka kokosowego

– cebula

– litr buliony warzywnego (np. przygotowany z jarzynki bez soli i glutaminianu)

– ząbek czosnku

– olej rzepakowy

– curry

– sól

– pieprz

 

+ słonecznik do podania

 

Przygotowanie:

Dynię obrać i pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę. W garnku na oleju podsmażyć cebulę z czosnkiem. Kiedy cebula się zeszkli, dodać dynię. Smażyć chwilę, zalać bulionem, doprawić solą. Gotować aż dynia będzie miękka. Zmiksować z dodatkiem mleka kokosowego. Doprawić jeszcze solą, pieprzem i curry. Słonecznik podsmażyć na suchej patelni, aż zacznie “orzechowo” pachnieć. Zupę podawać z uprażonym słonecznikiem. Jeżeli będzie zbyt rzadka, można dodać kilka ziemniaków, gotować aż zmiękną i ponownie zmiksować lub kolejnym razem dodać mniej bulionu.

 

Smacznego!  🙂