Czy warto jeść regularnie?
5 posiłków dziennie – to jedna ze złotych zasad odchudzania. Dlaczego jest to takie istotne i czy faktycznie ma znaczenie przy redukcji masy ciała?
Otóż, faktycznie regularne spożywanie posiłków sprzyja chudnięciu, co więcej zmniejsza ryzyko zaburzeń metabolicznych jak np. podwyższony poziom cholesterolu całkowitego czy glukozy.
Z dotychczasowych badań wynika, że osoby, które spożywają częściej małe posiłki mają niższe BMI oraz zmniejszone ryzyko wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy typu 2. Co więcej osoby nie spożywające śniadań są bardziej narażone na rozwinięcie się u nich otyłości.
Dlaczego tak się dzieje?
W dużej mierze jest za to odpowiedzialna insulina, hormon wydzielany przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost glukozy we krwi. Insulina odpowiedzialna jest za lipogenezę, czyli powstawanie lipidów (tłuszczy), odkładanych w większości w tkance tłuszczowej. Jeżeli jemy 2 posiłki dziennie są one większe objętościowo i zarazem bardziej kaloryczne. W konsekwencji wyrzut insuliny jest większy niż jedlibyśmy 5 posiłków mniejszych objętościowo i o niższej kaloryczności. A większa ilość insuliny równa się odkładaniu większej ilości tkanki tłuszczowej.
Nie tylko, kiedy chcemy się odchudzać.
Badania wykazały, że osoby jedzące 6 posiłków dziennie mają wyższy poziom cholesterolu HDL, czyli tej dobrej frakcji, niż osoby jedzące 3 posiłki. Zwiększona ilość posiłków obniża poziom trójglicerydów czy całkowitego cholesterolu we krwi, co jest korzystne dla zdrowia. Dodatkowo regularne jedzenie pozytywnie wpływa na tolerancję glukozy u osób chorych na cukrzycę – nie odnotowuję się takich skoków stężenia glukozy we krwi jak u osób jedzących np. tylko 2 duże posiłki.
Jaki jest zatem optymalny rozkład kaloryczności na poszczególne posiłki?
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i powinno pokrywać 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego, drugie śniadanie i podwieczorek 10%. Największym i najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad i powinien pokrywać 35% zapotrzebowania energetycznego. Natomiast ilość energii przyjęta z kolacją powinna wynosić 20% całkowitego zapotrzebowania.
Comments are closed.
robert
super